Najdete nás na

Sponzoři a partneřiDREZÉŘI

Ringelland založili v roce 2008 manželé Ivan a Olga Ringelovi spolu se svými syny Tomášem a Janem. Ivan, Olga a Jan jsou vyučeni chovateli cizokrajních zvířat. Tomáš vystudoval přírodovědnou fakultu Karlovy University v Praze , obor zoologie obratlovců.

Ivan Ringel (nar. 20.8.1947)

Od r.1961 - 1972 působil jako ošetřovatel cizokrajních zvířat v zoo Dvůr Králové. Tady také vstoupil poprvé do klece k tygrovi. Zde začala jeho celoživotní dráha drezéra šelem.
v r.1972 odešel s manželkou Olgou k Československým cirkusům a varieté, kde měl svou první cirkusovou drezůru lvů a tygrů
v r. 1974 - 1977 vytvořil smíšenou drezůru lvů,tygrů,levhartů,jaguárů a černých panterů. Kolekce 11 rozdílných velkých kočkovitých šelem v gitru (kleci) byl světový unikát.
v r.1986 - 1989 spojili s Olgou pět tygrů a hrocha Davídka. Tím vytvořili jedinečnou světovou atrakci.
v r.1989 drezůra sibiřských tygrů
v r. 1990 - 1992 drezůra sibiřských tygrů, drezůra afrických slonů
v r. 1993 - 2010 drezůra sibiřských tygrů
Od r. 2011 má Ivan ve výcviku čtyři "koťata" sibiřských tygrů
Je autorem knihy Můj život s tygry, která je k zakoupení v Ringellandu nebo na e-shopu: www.mestskeknihy.cz/shop/index.php?action=view-items&s=2

Olga Ringelová (nar. 20.10.1950, + 26.8. 2012)

Olga byla chovatelkou cizokrajních zvířat, vyučila se v zoo v Praze. Byla úžasnou náhradní maminkou pro mnoho druhů zvířat, kromě hrocha Davídka, také pro tygry, lvy, levharty, dikobraze a další.
v r. 1969 byla artistkou na slonech
v r. 1986 se stala lidskou mámou a drezérkou hrocha Davídka. Až do r. 1989 s ním pracovala v manéži společně s Ivanem a jeho pěti tygry.
V r.1990 - 1992 drezůra afrických slonů, drezůra hrocha Davida
Až do r. 2012 drezůra hrocha Davida

Tomáš Ringel - magistr přírodních věd (nar. 5.10.1972)

Tomáš toužil po vzdělání a stále se ve svém oboru vzdělává dál. Ale srdcem byl a zůstane drezér. Po absolvování vysoké školy se vrátil zpět k cirkusům. Od rodičů dostal v r. 2000 svá první lvíčata. A lvům zůstal věrný do dneška. K drezůře lvů přidal originální a jedinečnou drezůru dikobrazů. V r. 2011 získal za své umění na festivalu cirkusů v Polské Varšavě stříbrného lva. Od r. 2015 také přidal unikátní drezuru nutrií, se kterými momentálně vystupuje v Polsku.

Jan Ringel (nar. 14.2.1974)

Do gitru k tátovým tygrům vstoupil už v šestnácti letech. V r.1994 začal vystupovat v cirkuse se svou vlastní drezůrou tygrů a lvů. Od té doby je svým kočkám věrný do dneška. Jen domov na kolech a zářící šapitó vyměnil za Ringelland, kde se nastálo usadil se svými rodiči.
V r. 2013 vyhrál 3. místo na festivalu v Poznani.
Od r. 2011 do r. 2013 drezury: 3 skupiny bílých lvů a smíšená skupina tygrů a lva.
Od r. 2014 drezura lvic v Ringellandu.

To je rodina Ringelova - drezéři a chovatelé exotických zvířat. Během téměř padesáti let vstoupila do jejich života celá řada zvířat. Od domácích až po exotická. Největších cvičitelských i chovatelských úspěchů však dosáhli s velkými kočkami. Za víc jak čtyřicet let odchovu tygrů se mohou pochlubit 14-ti generacemi a 50-ti mláďaty. Nejvyšší procento odchovaných tygrů jsou tygři sibiřští, kteří jsou zapsaní ve světové chovné knize. Zvláštní kapitolu chovu představuje odchov a výcvik hrocha Davida.

Rodina Ringelova cvičí svá zvířata tzv. na kontakt. Žádné biče, rány, křik. Jen slova - tón hlasu, řeč těla, pohlazení a tzv. prodloužená ruka na šelmy. Jsou zvířata, která vám nedovolí se k nim přiblížit. Proto uvidíte v rukou drezéra dlouhý "bičík" - ukazovátko,kterým zvířeti ukazuje co má udělat. Kontaktní drezůry jsou ve světě hodně žádané a proto Ringelovi se svými zvířaty vystupovali nejen v České republice a na Slovensku.Krásu a eleganci jejich šelem obdivovali diváci v Polsku, Maďarsku,Rumunsku, Bulharsku,Sovětském svazu, Německu, Francii, Řecku, Kypru, Sardinii, Špaňalsku i Nizozemí.A dnes máte možnost vidět tyto lidi při práci i vy.


O výcviku zvířat

Lvi a tygři
Výcvik je založen zejména na pohybu těla a intonaci hlasu trenéra. V začátcích výcviku jim cvičitel čte monotónním hlasem např. noviny, aby věděli, že klidný hlas znamená, že je vše v pořádku. Pak reagují na zvýšení hlasu podobně jako děti nebo psi. U kočkovitých šelem nepoužíváme žádné odměny. Piškoty nemůžou a stejně by jim nechutnaly a maso by si bránili a byli nervózní. Naše zvířata k ničemu nenutíme násilím, zpočátku si do manéže chodili hrát a při hře vyplynulo na co se které hodí, a to se tréninkem vypilovalo. Když rodina jezdila se zvířaty v angažmá a začínala nová skupina šelem, bylo nutné zvířata vycvičit za co nejkratší dobu. Naše lvice se to, co předvádí o víkendech, naučily za půl roku každodenního tréninku, a to dvakrát za den. Teď už není potřeba s nimi trénovat, stačí víkendová vystoupení. Pouze v případě, že by se přidával nový trik, bylo by třeba s nimi opět trénovat dvakrát denně sedm dní v týdnu. Jen s Dorou je potřeba, aby byl Jan každý den v kontaktu, protože té dává hlavu do tlamy.
Rodinný klenot, hlava cvičitele v tlamě šelmy
Tento trik začal dělat Ivan, dál Tomáš i Jan. Je potřeba oboustranná důvěra a respekt mezi člověkem a šelmou. Takových zvířat, která si toto nechají líbit, více než jednou, není mnoho. Cvičitel je musí dokonale znát a udržovat s ním stálý blízký kontakt. Je možné tento trik posunout ještě o stupeň výš a dát ruce za záda nebo rozpažit. Bohužel u Dory toto nejde, protože poněkud tlačí špičáky.
Dikobraz
Spike je u nás od svých dvou měsíců. Nejdřív musel zjistit, že se mu nic nestane a nikdo mu neublíží. Se samotným výcvikem se začalo, až když se nebál trenérky a přišel na zavolání, podpořené šustěním pytlíku s dobrotami. Nejdřív se vše učil ve svém kotci, lákáním na oříšek, nejraději má vlašské. Po asi třech měsících už vše uměl, bylo potřeba, aby si „jen“ zvykl na manéž. To trvalo dalšího čtvrt roku. Po půl roce každodenního tréninku tedy už mohl vystupovat.
Kozičky
Holky se narodily u nás. Ty cvičila ještě paní Olga. Jejich výcvik byl založen také na odměnách. Kozy nejsou tak vybíravé, jak se říká a těm našim nejvíce chutná tvrdý chleba. Jejich výcvik trval asi čtyři měsíce.

Prasátka
Prase je velice podceňované zvíře. Spíše je oceněna jeho chutnost než chytrost. Jsou velice učenlivá, ale také paličatá a vychytralá. Co předvádí, se naučila asi za měsíc. Ještě pořád je schopná učit se novým věcem, takže plánujeme ještě přidávat. Samozřejmě „zadarmo“ ani uchem nestřihne, tudíž i ona má své odměny.

RINGELLAND HABRKOVICE | tel.: 728 628 118, 607 168 152
© webdesign: MCet