Najdete nás na

Sponzoři a partneři







DREZÉŘI

Ringelland založili v roce 2008 manželé Ivan a Olga Ringelovi spolu se svými syny Tomášem a Janem. Ivan, Olga a Jan jsou vyučeni chovateli cizokrajních zvířat. Tomáš vystudoval přírodovědnou fakultu Karlovy University v Praze , obor zoologie obratlovců.

Ivan Ringel (nar. 20.8.1947)

Od r.1961 - 1972 působil jako ošetřovatel cizokrajních zvířat v zoo Dvůr Králové. Tady také vstoupil poprvé do klece k tygrovi. Zde začala jeho celoživotní dráha drezéra šelem.
v r.1972 odešel s manželkou Olgou k Československým cirkusům a varieté, kde měl svou první cirkusovou drezůru lvů a tygrů
v r. 1974 - 1977 vytvořil smíšenou drezůru lvů,tygrů,levhartů,jaguárů a černých panterů. Kolekce 11 rozdílných velkých kočkovitých šelem v gitru (kleci) byl světový unikát.
v r.1986 - 1989 spojili s Olgou pět tygrů a hrocha Davídka. Tím vytvořili jedinečnou světovou atrakci.
v r.1989 drezůra sibiřských tygrů
v r. 1990 - 1992 drezůra sibiřských tygrů, drezůra afrických slonů
v r. 1993 - 2010 drezůra sibiřských tygrů
Od r. 2011 má Ivan ve výcviku čtyři "koťata" sibiřských tygrů
Je autorem knihy Můj život s tygry, která je k zakoupení v Ringellandu nebo na e-shopu: www.mestskeknihy.cz/shop/index.php?action=view-items&s=2

Olga Ringelová (nar. 20.10.1950, + 26.8. 2012)

Olga byla chovatelkou cizokrajních zvířat, vyučila se v zoo v Praze. Byla úžasnou náhradní maminkou pro mnoho druhů zvířat, kromě hrocha Davídka, také pro tygry, lvy, levharty, dikobraze a další.
v r. 1969 byla artistkou na slonech
v r. 1986 se stala lidskou mámou a drezérkou hrocha Davídka. Až do r. 1989 s ním pracovala v manéži společně s Ivanem a jeho pěti tygry.
V r.1990 - 1992 drezůra afrických slonů, drezůra hrocha Davida
Až do r. 2012 drezůra hrocha Davida

Tomáš Ringel - magistr přírodních věd (nar. 5.10.1972)

Tomáš toužil po vzdělání a stále se ve svém oboru vzdělává dál. Ale srdcem byl a zůstane drezér. Po absolvování vysoké školy se vrátil zpět k cirkusům. Od rodičů dostal v r. 2000 svá první lvíčata. A lvům zůstal věrný do dneška. K drezůře lvů přidal originální a jedinečnou drezůru dikobrazů. V r. 2011 získal za své umění na festivalu cirkusů v Polské Varšavě stříbrného lva. Od r. 2015 také přidal unikátní drezuru nutrií, se kterými momentálně vystupuje v Polsku.

Jan Ringel (nar. 14.2.1974)

Do gitru k tátovým tygrům vstoupil už v šestnácti letech. V r.1994 začal vystupovat v cirkuse se svou vlastní drezůrou tygrů a lvů. Od té doby je svým kočkám věrný do dneška. Jen domov na kolech a zářící šapitó vyměnil za Ringelland, kde se nastálo usadil se svými rodiči.
V r. 2013 vyhrál 3. místo na festivalu v Poznani.
Od r. 2011 do r. 2013 drezury: 3 skupiny bílých lvů a smíšená skupina tygrů a lva.
Od r. 2014 drezura lvic v Ringellandu.

To je rodina Ringelova - drezéři a chovatelé exotických zvířat. Během téměř padesáti let vstoupila do jejich života celá řada zvířat. Od domácích až po exotická. Největších cvičitelských i chovatelských úspěchů však dosáhli s velkými kočkami. Za víc jak čtyřicet let odchovu tygrů se mohou pochlubit 14-ti generacemi a 50-ti mláďaty. Nejvyšší procento odchovaných tygrů jsou tygři sibiřští, kteří jsou zapsaní ve světové chovné knize. Zvláštní kapitolu chovu představuje odchov a výcvik hrocha Davida.

Rodina Ringelova cvičí svá zvířata tzv. na kontakt. Žádné biče, rány, křik. Jen slova - tón hlasu, řeč těla, pohlazení a tzv. prodloužená ruka na šelmy. Jsou zvířata, která vám nedovolí se k nim přiblížit. Proto uvidíte v rukou drezéra dlouhý "bičík" - ukazovátko,kterým zvířeti ukazuje co má udělat. Kontaktní drezůry jsou ve světě hodně žádané a proto Ringelovi se svými zvířaty vystupovali nejen v České republice a na Slovensku.Krásu a eleganci jejich šelem obdivovali diváci v Polsku, Maďarsku,Rumunsku, Bulharsku,Sovětském svazu, Německu, Francii, Řecku, Kypru, Sardinii, Špaňalsku i Nizozemí.A dnes máte možnost vidět tyto lidi při práci i vy.


O výcviku zvířat

Lvi a tygři
Výcvik je založen zejména na pohybu těla a intonaci hlasu trenéra. V začátcích výcviku jim cvičitel čte monotónním hlasem např. noviny, aby věděli, že klidný hlas znamená, že je vše v pořádku. Pak reagují na zvýšení hlasu podobně jako děti nebo psi. U kočkovitých šelem nepoužíváme žádné odměny. Piškoty nemůžou a stejně by jim nechutnaly a maso by si bránili a byli nervózní. Naše zvířata k ničemu nenutíme násilím, zpočátku si do manéže chodili hrát a při hře vyplynulo na co se které hodí, a to se tréninkem vypilovalo. Když rodina jezdila se zvířaty v angažmá a začínala nová skupina šelem, bylo nutné zvířata vycvičit za co nejkratší dobu. Naše lvice se to, co předvádí o víkendech, naučily za půl roku každodenního tréninku, a to dvakrát za den. Teď už není potřeba s nimi trénovat, stačí víkendová vystoupení. Pouze v případě, že by se přidával nový trik, bylo by třeba s nimi opět trénovat dvakrát denně sedm dní v týdnu. Jen s Dorou je potřeba, aby byl Jan každý den v kontaktu, protože té dává hlavu do tlamy.
Rodinný klenot, hlava cvičitele v tlamě šelmy
Tento trik začal dělat Ivan, dál Tomáš i Jan. Je potřeba oboustranná důvěra a respekt mezi člověkem a šelmou. Takových zvířat, která si toto nechají líbit, více než jednou, není mnoho. Cvičitel je musí dokonale znát a udržovat s ním stálý blízký kontakt. Je možné tento trik posunout ještě o stupeň výš a dát ruce za záda nebo rozpažit. Bohužel u Dory toto nejde, protože poněkud tlačí špičáky.
RINGELLAND HABRKOVICE | tel.: 728 628 118, 607 168 152
© webdesign: MCet